IPINT

Blog

03.09.2019

Wystąpienia publiczne – umiejętność, którą musisz opanować!

Szkolenie z wystąpień publicznych oraz sztuka wystąpień publicznych, to warsztaty, które są świetną inwestycją w rozwój zysków Twojej firmy, biznesu, startupu.


Prezentacje biznesowe to nadal poważny problem wywołujący masę niepotrzebnych nerwów i stresu. Naszym zadaniem, jako ludzi pracujących zawodowo, przedsiębiorców bądź startupowców, jest takie zaprezentowanie oferty, aby zakończyła się ona sprzedażą. I tyle. Taka jest prawda. Nie ważne czy zrobimy to dzięki naszym naturalnym zdolnościom, doświadczeniu czy będziemy musieli zainwestować w szkolenie z wystąpień publicznych.

Skąd problem z wystąpieniami publicznymi wśród przedsiębiorców?

Tutaj można odwołać się do ogólnego problemu edukacji w polskiej szkole. Zastanówmy się czy uczestniczyliśmy w zajęciach z komunikacji, zarządzania grupą, kreatywności lub wystąpień publicznych? Raczej nie. Część z nas miała niektóre z tych tematów w okresie studiów. Niestety pozostałe osoby muszą liczyć na naturalne zdolności, książki, samodzielną naukę i budowanie doświadczeń lub korzystanie w kursów autoprezentacji. Często nie jest to łatwe zadanie, ponieważ przez lata utrwaliliśmy wiele negatywnych przyzwyczajeń. Dlatego, kiedy prowadzę szkolenia wśród klientów bardzo często obserwuję zbliżone do siebie problemy z przygotowaniem dobrej wypowiedzi.

W jakich sytuacjach wychodzi na jaw, że mamy słabe umiejętności prezentacyjne?

Oczywiście w życiu zawodowym. Nikt nie urwie nam głowy, jeżeli w szkole słabo wyrecytujemy wiersz, albo nie pójdzie nam na „akademii” z dowolnej okazji. Natomiast w momencie, kiedy od naszej prezentacji zależy otrzymanie pracy pojawia się problem. Rozmowa kwalifikacyjna, to jeden z kluczowych egzaminów. Doświadczenie pokazuje, że określenie swoich mocnych stron, opisanie najciekawszych doświadczeń, prezentacja kompetencji czy prosta scenka z obsługi klienta lub sprzedaży to próg wywołujący masę stresu. Po otrzymaniu stanowiska stajemy przed kolejnymi, wcale nie łatwiejszymi wyzwaniami: spotkania z klientami (zwłaszcza w większej grupie), przeprowadzenie szkolenia wewnętrznego, wyjazdy na targi, konferencję czy seminaria. Codziennością w naszym życiu stają się bardzo stresujące zadania, takie jak spotkania biznesowe, prezentacje przed kadrą kierowniczą, zarządem czy przedstawienie pomysłów lub poprowadzenie spotkania otwartego. Nie mówiąc już o sytuacji, kiedy szef zleca nam kontakt z mediami. To kanon kluczowych zadań, w których pojawiają się problemy z publicznym zabieraniem głosu.

Jakie umiejętności możemy nabyć podczas szkoleń z wystąpień publicznych?

Rozpoczynając od najważniejszych, musimy umieć określić cel i efekt prezentacji. Konieczne jest zaprojektowanie tego, o czym w ogóle będziemy mówić i co dzięki temu możemy osiągnąć.

Selekcja, priorytetyzowanie informacji

Następne jest odpowiednie selekcjonowanie informacji. Nadmiar wiedzy i natłok informacji to wróg dobrej wypowiedzi. Jeżeli zdarzyło nam się wyjść ze spotkania z poczuciem – a trzeba było jeszcze o tym powiedzieć, to oznacza, że „zapychamy” rozmowę czymś o mniejszym znaczeniu.

Porządkowanie i strukturyzowanie wypowiedzi

W następnym kroku szkolenie z wystąpień powinno nauczyć tego, jak uporządkować prezentację i nadać jej dobrą strukturę. Kiedy błądzimy we własnych myślach jest mało prawdopodobne, że ktoś inny pojmie nasz wywód.

Chwyty retoryczne

Kiedy już wybraliśmy najciekawsze informacje i nadaliśmy im strukturę, to koniecznie przyda się kilka chwytów retorycznych: przykładów, wizualizacji oraz opisów doświadczeń. Wszystko warto okrasić odrobiną humoru i luzu.

Pamiętajmy, że zamiast wielowątkowej wypowiedzi zdecydowanie lepiej jest przedstawić temat na jednym konkretnym przykładzie. Po prostu wytłumaczmy, jak coś konkretnie zrobić – prosto, klarownie i krótko.

Dzięki temu odbiorcy poczują zainteresowanie i mogą stać się aktywnymi uczestnikami wydarzenia.

Mowa ciała

Warsztat wystąpień publicznych powinien usystematyzować nasze umiejętności w zarządzaniu mową niewerbalną, czyli odpowiednią postawą, gestykulacją, kontaktem wzrokowym i głosem. Dla wielu osób to wydaje się dziwne, ale sposób w jaki mówimy (ton głosu, wysokość, częstotliwość, występowanie pewnych interferencji językowych, np. yyy, aaa, noo, yhm itp.) również wchodzi w zakres mowy ciała.

Jakie szkolenie z wystąpień publicznych wybrać?

Najefektywniejsze są oczywiście indywidualne szkolenia z wystąpień publicznych. Jasne jest, że nie są one najtańszą formą pracy treningowej, ale możemy obniżyć koszty korzystając ze szkoleń przez Skype lub w ofertach pakietowych. W drugiej kolejności warto zamówić szkolenie zamknięte dla swojej grupy. Bardzo często firmy zamawiają treningi prezentacyjne pozwalające na przygotowanie ciekawej prezentacji firmowej, trening sprzedaży produktów czy obsługi klienta. Najogólniejszą formą są szkolenia otwarte.

Ile kosztuje nauka publicznego występowania?

Dzięki projektom unijnym warsztaty wystąpień publicznych dla firm to relatywnie niedroga przyjemność.

Podsumowanie

Wystarczy odrobina treningu, aby nauczyć się najważniejszych technik autoprezentacji, opanować mowę ciała i dowiedzieć się, jak przygotować prezentację nawet na ostatnią chwilę. Dobry kurs wystąpień publicznych może zmienić nasze podejście, wywindować umiejętności, zwiększyć pewność siebie oraz podnieść wyniki sprzedaży.

Pozostaje proste pytanie – ile czasu poświęcamy na rozmyślaniach nad prezentacją zamiast wziąć się za trening? Czasem łatwiej i szybciej jest się przełamać i rozpocząć szkolenie, a  będzie zdecydowanie prostsza.

- autor: Piotr Dubiński

 

W ofercie IPINT znajdziecie indywidualne szkolenia z wystąpień publicznych dla przedsiębiorców oraz zamknięte kursy autoprezentacji w biznesie dla firm.

Jeżeli Twój zespół potrzebuje intensywnego treningu napisz do nas – zaprojektujemy świetne szkolenie z dofinansowaniem!

 

autor: Piotr Wiktorowicz

Paginacja

Top